slide slide slide slide

Edukacja

Znam swój rower i lubię na nim jeździć

Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie roweru zwróć uwagę nie tylko na jego cenę, walory wyczynowe czy wygląd. Zadbaj o to, aby był prawidłowo wyposażony we wszystkie wymagane elementy.

obrazek

Brak oświetlenia

Zwróć uwagę, że brak oświetlenia uniemożliwi Ci jazdę po zmierzchu, a słabe hamulce narażą Cię po prostu na niebezpieczeństwo.Zobacz poniżej, jak powinien wyglądać prawidłowo wyposażony rower.

Nie zapominaj o innych uczestnikach ruchu drogowego

W czasie jazdy nie możesz zapominać o innych uczestnikach ruchu drogowego np. kierowcach samochodów. Szczególnie jest to ważne przy skrzyżowaniach. Pamiętaj: nawet w sytuacji gdy masz pierwszeństwo przejazdu zawsze powinnieneś bacznie obserwować zachowanie kierujących pojazdami na drodze podporządkowanej.

Jeśli zauważysz, że dziwnie się zachowują np. nie zwalniają, albo są odwróceni w inną stronę i mogą Cię nie widzieć -  lepiej zwolnić i przepuścić taki pojazd. Może jego kierowca nie znał drogi, nie zauważył znaku podporządkowania, zagapił się lub jechał za szybko. W każdej takiej sytuacji istnieje ryzyko, że mógłby nie ustąpić Ci pierwszeństwa. Musisz być przygotowany również na takie sytuacje.

obrazek

Używaj kasku ochronnego i ochraniaczy

Używaj w czasie jazdy kasku ochronnego i ochraniaczy na łokcie i kolana, które uchronią Cię przed poważniejszymi stłuczeniami przy upadku czy przewróceniu roweru.

Zawsze trzymaj ręce na kierownicy - ułatwi Ci to wykonanie manewru w każdej niespodziewanej sytuacji np. gdy pies wybiegnie na ulicę i trzeba go będzie ominąć lub gdy nagle zauważysz dziurę w jezdni i będziesz musiał przez nią bezpiecznie przejechać panując nad pojazdem.

Bezpieczeństwo na drodzeROZWIŃ
Poniżej pozostałe artykuły:

obrazek

Zasady prawidłowej jazdy na rowerze

Zwróć uwagę na to, że kierując rowerem możesz jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli ukończyłeś już 10 lat i masz kartę rowerową możesz jeździć na rowerze stosując się do poniższych zasad:

Niezbędne wyposażenie roweru:

Przydatne wyposażenie roweru: