slide slide slide slide

Edukacja

Znam swój motorower i lubię na nim jeździć

Na naszych drogach coraz rzadziej można spotkać klasyczny motorower. Coraz więcej jest za to skuterów, które w większości przypadków przynależą formalnie do grupy motorowerów.

Skuter zalicza się do grupy motorowerów, jeśli pojemność jego silnika nie przekracza 50 cm sześciennych a jego prędkość jest ograniczona konstrukcyjnie do 45 km/h.

Jeżeli posiadasz już kartę motorowerową i jesteś szczęśliwym posiadaczem motoroweru to możesz stać się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i np. szybko przemieszczać się do szkoły. Uczestnicząc w ruchu drogowym zdobywasz pewną praktykę, uczysz się prawidłowych odruchów. Nabywasz umiejętności, które przydadzą Ci się, gdy będziesz chciał jeździć na motocyklu lub samochodem. Kto wie, może zostaniesz kierowcą rajdowym. Jazda motorowerem ma także inne zalety np. łatwość parkowania i niewielkie koszty jazdy (motorower nie spala zbyt dużo benzyny). Sam pojazd ma mały wpływ na zanieczyszczenie środowiska.

Pamiętaj, że do kierowania motorowerem potrzebne są specjalne uprawnienia!

Ich potwierdzeniem jest karta motorowerowa. Poniżej wzorzec karty motorowerowej.

obrazek

Fakt, że prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu po spożyciu alkoholu jest zabronione, jest powszechnie znany. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również niektóre lekarstwa mogą osłabiać refleks i obniżać  umiejętności kierującego - pamiętaj więc, aby sprawdzić, czy przyjmowany przez Ciebie lek nie powoduje tego typu skutków ubocznych.

Kierujący skuterem, podobnie jak rowerzysta, musi szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo

Kask ochronny, włączone światła mijania, sprawne hamulce to niezbędne wyposażenie każdego jednośladu.

Bezpieczeństwo na drodzeROZWIŃ
Poniżej pozostałe artykuły:

Nie wyprzedzaj na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim

Pamiętaj o tym, że nie można wyprzedzać na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Możesz nie zauważyć pieszego, który przechodzi przez jezdnię i go potrącić. Szczególnie niebezpieczne są jezdnie, które mają dwa lub więcej pasy ruchu.

Nigdy nie jedź obok innego pojazdu np. kolegi na rowerze czy samochodu. Zawsze musisz być przygotowany na konieczność wykonania gwałtownego manewru po najechaniu na koleinę, kamień czy inna przeszkodę - nagła zmiana toru ruchu podczas jazdy równolegle do innego pojazdu może się skończyć kolizją. Nie masz również możliwości swobodnego manewrowania, bo po Twojej prawej lub lewej stronie jedzie inny pojazd. Poza tym, razem zajmujecie dużo miejsca i utrudniacie ruch innym pojazdom.

Nie wolno czepiać się innych pojazdów.