slide slide slide slide

Edukacja

Wiem, jak bezpiecznie poruszać się autobusem, tramwajem i samochodem

Pamiętaj o tym, żeby trzymać się poręczy. Autobus lub tramwaj mogą gwałtownie zahamować i możesz się o coś uderzyć lub wpaść gwałtownie na inną osobę.

Od kiedy możesz jeździć na przednim siedzeniu?

Pamiętaj*: dopóki nie ukończysz 12 lat możesz jechać w samochodzie na przednim siedzeniu tylko w specjalnym foteliku ochronnym. Nie możesz być także przewożony w foteliku ochronnym siedząc tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

* Obowiązek ten nie dotyczy sytuacji gdy będziecie przewożeni taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Pasy bezpieczeństwa, foteliki i siedziska

Bezpieczeństwo na drodzeROZWIŃ
Poniżej pozostałe artykuły:

Pamiętaj o tym, żeby zawsze zapinać pasy w samochodzie, który jest w nie wyposażony. Nigdy nie wiadomo, kiedy kierowca będzie zmuszony gwałtownie zahamować. Możesz nie zdążyć się czegoś przytrzymać lub zaprzeć nogami. Hamowania awaryjnego nie da się przewidzieć z góry.

Np. kierujący przed Wami ostro zahamuje i kierowca będzie musiał zrobić to samo - wtedy Twoje ciało zachowa się jak pocisk – tzn. uderzysz z dużą siłą w twarde części samochodu. Możesz narazić się na poważny uraz.

Zapięcie pasów jest niezwykle istotne wtedy, gdy jedziesz na przednim siedzeniu, a samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. W razie kolizji z innym pojazdem, pieszym lub innym obiektem poduszka wystrzeli i jeśli nie będziesz przypięty pasem, uderzysz w otwierającą się poduszkę z ogromną siłą.

Pamiętaj też o tym, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest także obowiązkiem prawnym to znaczy, że jeśli ich nie zapniesz, to policjant może za to ukarać mandatem kierowcę pojazdu.