slide slide slide slide

Edukacja

Sytuacje awaryjne

Awarie i wypadki zdarzają się często, w każdym przypadku musisz wiedzieć jak się zachować. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny powstawania konfliktów drogowych oraz najważniejsze zasady zachowania się po zaistnieniu kolizji.

Najczęstsze przyczyny wypadków:

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku ...

Nie każda kolizja drogowa jest groźna, wręcz przeciwnie - większość to drobne stłuczki. Jeśli wszyscy uczestnicy kolizji wysiadają z samochodów o własnych siłach, to zanim wezwiesz pomoc podejdź i zapytaj się, czy jest potrzebna.

Jeżeli natomiast jesteś świadkiem poważniejszego wypadku, w którym ktoś mógł ucierpieć, nie wahaj się wezwać pogotowia ratunkowego. Nie przyjmuj automatycznie założenia, że ktoś inny na pewno już wezwał pomoc. Jeżeli tak się zdarzy dyspozytor pogotowia zweryfikuje zdublowane wezwanie - najważniejsze, aby nie doszło do sytuacji, w której nikt nie wezwał pomocy.

Gdy dojdzie do wypadku ...

Wezwanie pomocy

Jeżeli w wypadku są poszkodowani koniecznie trzeba wezwać pomoc: powiadomić odpowiednie służby i osoby dorosłe. Połączenia telefoniczne z poniższymi numerami są bezpłatne i ważne na terenie całego kraju.

Wezwanie pogotowia

Dzwoniąc należy podać następujące informacje:

NIGDY NIE DZWOŃ DLA ŻARTU!

Oznakowanie miejsca awarii/wypadku

Miejsce wypadku musi być prawidłowo oznaczone i  zabezpieczone. Generalnie chodzi o to, aby nie pogorszyć sytuacji poszkodowanych i uczestników ruchu drogowego. W tym celu należy ostrzec innych uczestników ruchu (kierowców pojazdów, pieszych) włączając światła awaryjne pojazdów biorących udział w kolizji i ustawiając w przepisowej odległości trójkąt ostrzegawczy.

Bezpieczeństwo na drodzeROZWIŃ
Poniżej pozostałe artykuły:

Zabezpieczenie ofiar wypadku

Wszelkie działania wobec ofiar wypadku wymagają wiedzy z zakresu pierwszej pomocy medycznej.

Jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie pamiętaj o ochronie poszkodowanych przed dodatkowymi obrażeniami - jeżeli nie zachodzi podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa przesuń poszkodowanego z jezdni na chodnik, czy pobocze aby uniknąć najechania przez pojazd.

Podczas udzielania pierwszej pomocy bardzo przydatna może się okazać odpowiednio wyposażona apteczka - stanowi ona wsparcie nie tylko dla jej właściciela, ale również dla każdej osoby udzielającej pomocy rannym.

Zwróć uwagę, że apteczka, będącą obowiązkowym wyposażeniem samochodu, powinna mieć swoje stałe miejsce również w każdym domu i podczas wyjazdu.

Apteczki samochodowe zawierają podstawowy zestaw leków i środków opatrunkowych. Poniżej przedstawiamy zalecane wyposażenie apteczki.

Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu terminów ważności i uzupełnianiu zużytych składników apteczki.

Apteczka i jej zawartość (wyposażenie)