slide slide slide slide

Edukacja

Poduszki powietrzne

Poduszki i kurtyny powietrzne to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów samochodu. Poduszka kierowcy montowana jest w kierownicy, poduszka pasażera - w desce rozdzielczej. Na przednim siedzeniu nie wolno przewozić małych dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy - uderzenie poduszki w tył oparcia fotelika jest bardzo niebezpieczne.

obrazek

Boczna poduszka powietrzna najczęściej umieszczona jest w bocznej zewnętrznej części fotela. Kurtyna powietrzna montowana jest przykrawędzie dachu samochody. Tylna kurtyna powietrzna po raz pierwszy zamontowana została w Toyocie iQ.  Posuszkę kolanową montuje się pod kolumną kierownicy lub także naprzeciwko pasażera siedzącego z przodu.

obrazek

Już niedługo Toyota zaprezentuje nowy rodzaj poduszki powietrznej montowanej centralnie pomiędzy pasażerami tylnej kanapy. Podukszka będzie aktywowana w przypadku uderzenia bocznego.
Poduszki i kurtyny powietrzne chronią użytkowników pojazdu w razie kolizji. Specjalnie kształtowany worek napełnia się azydkiem sodowym, który po zapłonie rozkłada się wydzielając gaz prawie w 100% składający się z azotu. Wybuch poduszki następuje w kilka tysięcznych części sekundy po rozpoczęciu zderzenia; zapłon aktytowany jest sygnałem czujników mierzących siłę i kierunek zderzenia. Paliwo w zapalniku pozwala natychmiastowo wypełnić worek o pojemności 60 decymetrów sześciennych. Poduszka otwiera się z prędkością około 300 km/h.

Bezpieczeństwo na drodzeROZWIŃ
Poniżej pozostałe artykuły: